top of page

Martina Saková

Narodená v r. 1976 v Bratislave, vyštudovala hranú réžiu na VŠMU v Bratislave, absolvovala hosťovské štúdium réžie na HFF v Potsdame a experimentálnej mediálnej tvorby na UdK v Berlíne (DAAD štipendium). Pred a počas štúdia pracovala ako asistentka vedúceho produkcie v STV v programovom centre pre deti a mládež (filmy: Amálka, ja sa zbláznim, Čarovala ryba, ai.). Od roku 2005 žije v Berlíne, je spoluzakladateľkou produkčnej firmy Projector23, v rámci ktorej pracuje na vývoji koncepcií a ako režisérka krátkych komerčných formátov a autorských filmových projektov. LETNÍ REBELI je jej hraný debut.

Filmografia:
HEAVY MENTAL (13x7´, animovaná séria v produkcii)
MEINE ROTEN BLUTKÖRPERCHEN (12´animovaný, 2007, Nemecko)
MALÍ BOJOVNÍCI (26´, dokumentárny)
TUNNELLIFE (3´ animovaný, 2005, Nemecko/Slovensko)
EEN LAND TWEE MEERE (30sec, animovaný, 2004),
INFORMATION WANTS TO BE FREE (2003, 40´,dokumentárny)

ddddd.png

Rozhovor

Film Letní rebeli je tvoj debut - čo ťa priviedlo k tomuto príbehu? 

Jonáš nie je typický outsider, v jeho rodine existuje silný pocit nespokojnosti a on sa náhle musí vyrovnať s obrovskou stratou. Jonáš je napriek tomu šikovný a veľmi odvážny chlapec, ktorému sa ťažko akceptuje to, čo za neho rozhodnú ostatní. 

Čo sa mu stane vo filme? 

Jonáš sa vydáva na cestu z Nemecka na Slovensko, kde chce stráviť úžasné leto so svojím dedom Bernardom, pričom má stále v hlave spomienky na svojho otca. Najprv hľadá sám seba, postupne objaví priateľstvo a svoju prvú lásku. A keďže Bernard pôvodne odmieta byť súčasťou jeho letného dobrodružstva, Jonáš vymýšľa kopec chytrých, až kriminálne dobrých nápadov, ktoré otrasú životom jeho deda Bernarda. 

Máš s príbehom vlastnú skúsenosť?

Každý vie, aké je to byť odvážny, na prvý pohľad sa to môže zdať až ohromujúce. Skvelé na tom však je, že si tým nemusíte prejsť sami. Vždy stretávate nových ľudí, ktorých cesty by sa s tou vašou nikdy nepretli, keby ste ten prvý krok neurobili. V našom príbehu kombinujeme viaceré žánrové prvky drámy, filmu o dospievaní a komédie, aby sa Jonášov príbeh stal subjektívnym a jedinečným, ale aj dobrodružným a zábavným zároveň.

Ty pochádzaš zo Slovenska, ale žiješ v Nemecku, film sa odohráva v týchto dvoch odlišných krajinách. Ako je to s dvomi kultúrami a dvomi rôznymi jazykmi vo filme?

Bývam v Berlíne už 17 rokov. Moje deti vyrastajú dvojjazyčne. Prázdniny trávia striedavo s ich slovenskou babkou a starými rodičmi v Drážďanoch. Som rada, že sa vedia bez problémov pohybovať medzi týmito dvomi jazykmi a dvomi kultúrami. Jonáš je tiež bilingválny - pozná nemčinu od svojej matky Beate a slovenčinu od svojho otca Juraja. 

Aká bola spolupráca pri písaní scenára - príbeh si písala spolu so Sülke Schulz. 

Rovnako ako ja, aj Sülke dokázala do filmu zahrnúť svoje vlastné detské zážitky. Možno práve tieto biografické paralely nás spojili už počas štúdia na filmovej škole v Potsdame. Jej jedinečný zmysel pre humor a jeho spojenie s vážnymi témami ma dokáže stále odznova inšpirovať. Preto už od doby, čo sme sa stretli, spolu pracujeme na rôznych projektoch a momentálne pripravujeme náš ďalší film. Tešíme sa znova na stretnutie s naším úžasným tímom rebelov. :)

bottom of page